Bylinná chýša - hodinový očistný ceremoniál s bylinnými obkladmi a nálevmi 60 minút
Súvisiaci tovar
Podrobný popis
Rituály očistné, liečebné i zaříkání, zažehnanie, zaklínanie, prekliatie, veštenie patrili medzi magické praktiky liečenia i pomoci človeku od pradávna. Slovo bolo súčasťou týchto rituálov a hrálo dôležitú úlohu. Dnes je to slovo lekára či psychiatra, ktoré nahradilo zbožnú dôveru k liečiteľom, veštcom či miestnemu lekárovi. V liečení i magii malo svoj význam aj miesto a byliny, samozrejme. ČAS zohral tiež významnú úlohu. Čas liečenia, čas zberu rastlín a bylín. Určenie času zberu bylín zohralo dôležitú úlohu kvôli znalosti účinkov. Niektoré bolo treba zbierať za rannej rosy, iné zas v noci ako deväť svätojánskych kvetov. Rovnako silu mala voda. Slúžila na očistu tela, pri obradných alebo liečivých kúpeľoch samozrejme záležalo, aby to bola živá voda, teda bez akéhokoľvek zásahu ľudskej ruky s pôvodnými minerálmi a baktériami i mikroorganizmami, tak, aby v tele nastolila harmóniu a priniesla silu. Naša krajina je dodnes plná zázračných liečivých prameňov a studničiek, len to nedokážeme správne a dostatočne využiť.
Ako nám ženám chýba pravidelné kúpanie bohyň v rieke. Rituálne obrady, bylinné prípravy nálevov, preskakovanie cez posvätné ohne, ktoré vzala cirkev na milosť až po 30-ročnej vojne a vyhlásila ich za uctievanie pamiatky Svätého Jána Krstiteľa. Pretože pre ženy bol Svätý Ján a letný slnovrat jedným z najposvätnejších a najdôležitejších rituálov v roku. Pre zdravie, pre budúcnosť, pre svoje vlastné obavy a strachy, dnes by sme povedali depresie a úzkosti.
Svätý Ján kvet, ohne očista tela v posvätných studničkách alebo riekach priniesli fyzické zdravie, ale psychiku, dušu a ťažkosti sa zmiernili alebo úplne odišli.
Mužom sme zas odobrali lov, kde sa spoločne vynasnažili zvýšiť adrenalín, serotonin, dopamín a „naboostovať“, povedali by sme dnešnými slovami hormonálny systém. Vzali sme im aj komunitné stretávanie v hospôdke v mieste osady či dedinky, kde sa vyriešili všetky problémy od neopätovanej lásky, nevery, až po riešenie vody či obživy v dedine – teda „mojej komunite“.
Preto majú šamani v Afrike, Južnej i Severnej Amerike, ale aj v Ázii svoje potné chýše. Preto majú severské krajiny svoje sauny a posvätné druidy, elfy alebo škriatkov. A preto mali Slováci bylinné chýše.
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.
Len registrovaní používatelia môžu pridávať príspevky. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.