Tipy na výlety v okolí
Vrch Velíz u Kublova
Vrch Velíz leží neďaleko od dedinky Kublov. Zaujímavostí tu nájdeme mnoho. Vyviera tu prameň vody, ktorý má v zime aj v lete rovnakú teplotu. Samotný Velíz je posvätné miesto slovanského boha Velesa – boha poľnohospodárstva, bohatstva a ochrancu dobytka. Bol priraďovaný do podsvetia, ktoré bolo znázornené ako lúka, kde sa pasú ľudské duše. Na samom vrchole je symbolická socha boha. Čaká vás krásna prechádzka na vrchol aj po ňom samotnom so zaujímavou atmosférou a s výhľadom do okolia.
Skryjské jazierka
Skryjské jazierka patria medzi chlouby Křivoklátska. Najkrajšia je prekrásna prechádzka od dedinky Skryje, ktorá je mimochodom známa náleziskom zkamenelín, najmä trilobitov, kde nájdete aj múzeum. V okolí dediny nie je tak ťažké nájsť na kameňoch zkamenelinu trilobita. Cesta k samotným jazierkam vás očarí krásnou krajinou. Jazierka spadajú pod CHKO Křivoklátsko, ležia na Zbirožskom potoku a sú to vyhľadávané miesta pokoja a oddychu.
Křivoklát
Majestátny hrad, ktorý bol postavený v 12. storočí. Čas v dospelosti, tak aj v detstve tu trávil Karel IV. Hrad je zapísaný ako národná kultúrna pamiatka. Prehliadka hradu určite zaujme každého priaznivca histórie, ktorá je tu veľmi bohatá. Hrad sa stal aj často navštevovaným miestom pre filmárov. Natáčali sa tu filmy, ako napríklad Tři veteráni, Třetí princ, Jak se budí princezny, Anděl páně alebo Honza málem králem. Samozrejme prechádzky po okolí, ktoré sú značné turistickými značkami, sú príjemné na oddych s krásnymi výhľadmi na tento hrad.
Týřov
Týřov je zrúcanina hradu v CHKO Křivoklátsko, ku ktorej sa viaže nejedna povesť. Cesta ku zrúcanine vedie od dedinky Skryje s nádhernými výhľadmi na rieku Berounku. Cesta popri rieke, ktorej sa hovorí Opičia stezka, zaujme určite každého. Samotný výstup ku zrúcanine pocítia aj skúsení turisti, ale ten úžasný výhľad na vrchole je fascinujúci. Na vrchole vás čaká zrúcanina hradu Týřov so zaujímavou, aj keď nie vždy šťastnou minulosťou a výhľad do okolia Křivoklátskych hvozdov, rieky Berounky a okolitých kopcov. Týřov bol vo svojej dobe najväčším hradiskom na našom území.
Velká Buková
Príjemnou zastávkou v Křivoklátsku je určite rozhľadňa Velká Buková. Parkovisko nájdete hneď pod rozhľadňou. Rozhľadňa meria 15 metrov a na jej vrchol vedie 72 schodov. Na vrchole rozhľadne uvidíte národnú prírodnú rezerváciu Týřov a Velká Pleš.
Vraní Skála
Vraní skála sa týči v lesoch nad obcou Svatá. Prechádzka ku skale vedie krásnym lesom po turistických značkách. Pod skalou je ohnisko s prístreškom a sedením. Výstup na samotnú skalu je veľmi dobrodružný. Ide sa priamo po skale pri držaní zábradlia. Vraní skála je vyhlásená ako jedna z najkrajších vyhliadok v okolí. Na vrchole uvidíte naozaj všetko. Výhľad na mesto Beroun, lom Čertovy schody, hrad Točník, lesy Křivoklátu, Hořovicko.
Ak sa budete vracať smerom Králův dvůr, budete prechádzať obcou Svatá smer Trubín. Zastavte vozidlo hneď po zjazde z kopca z obce Svatá. Je tu magický kopec, ktorý vás pri zaradení neutrálu v aute vytiahne hore po ceste.
Alkazar
Úžasná prechádzka medzi Berounom a Srbskom popri rieke Berounke. Na tejto ceste narazíte na skalné lemované obrazce, kde leží vápenec lom Alkazar. Vnútri skál je možné vojsť do jaskýň, kde sídlia početné kolónie netopierov rôznych druhov. Bez vstupného v akúkoľvek hodinu sa môžete do týchto jaskýň pozrieť. Určite si predtým pripravte baterku, cesty bývalým lomom merajú aj 600 metrov. Tento vápenec unikát je veľmi navštevované miesto, hlavne aj preto, že cesta je vyhlásenou cyklotrasou, takže ideálne pre peších, kolobežkárov, cyklistov a kočíky.
Karlštejn
Karlštejn je kráľovský hrad, ktorý bol v roku 1348 postavený cisárom a kráľom Karolom IV. ako miesto pre uloženie kráľovských pokladov, predovšetkým zbierok svätých relikvií a ríšskych korunovačných klenotov. Leží na vápenatej skale, ktorá sa týči nad riekou Berounkou. Tento majestátny hrad ponúka niekoľko prehliadkových okruhov, ktoré určite stoja za to si prejsť, každý si určite vyberie z širokej ponuky. Cesta k hradu vedie malebnou uličkou s niekoľkými obchôdkami. V blízkosti hradu je niekoľko vyhliadkových miest na tento skvost Českého krasu.
Veľká a Malá Amerika
Veľká a Malá Amerika sú zatopené vápenaté lomy. Dovnútra šácht a štôlní dolov sa smie iba v otvorených dňoch, avšak výhľad a prechádzka okolo týchto lomov sú nádherné. Pohľad na obrovský vápenatý lom s tyrkysovou priezračnou vodou je unikát. Spojená s nimi je aj legenda o zabudnutom nacistickom vojakovi z 2. svetovej vojny Hansovi Hagenovi, ktorý tu zostal a dodnes unáša ľudí do útrob šácht. Bolo známych niekoľko prípadov ľudí, ktorí sa už nevrátili späť, keď navštívili šachty lomu Veľká Amerika.
Vyhliadky na Berounku
Okolie rieky Berounky je plné krásnych vyhliadkových miest, z ktorých je vidieť, ako sa rieka vinie naším krajom. O tejto rieke písal Ota Pavel svoje knihy, a strávil na nej veľa času. Slávny prívoz a chalupa strýka Proška sú stále k videniu. Nádherné sú však predovšetkým vyhliadky na túto rieku.
Vyhliadka pri kríži - Korno
Vyhliadka Na Plazu
Vyhliadka Na Plasích
Čertova skala pri Týřove
Srbsko
Tetínska vyhliadka
Kotýz, Axamitova brána, Jelínkův most
Kotýz leží v CHKO Český kras. Je vyhlásený svojimi nálezmi z doby bronzovej. Podľa legendy ho spája názov podľa bohyne Kotos. Pri výstupe zo západnej strany narazíte na Axamitovu bránu. Je to skalný útvar pripomínajúci bránu.
Na vrchole Kotýzu, na jednej strane okraja, je Jelínkův most. Je to prírodný most cez puklinu hlbokú 9 metrov. Výklenkom skál Kotýzu sa hovorí Sloní hlavy. Cesta na vrchol od Havlíčkova mlyna určite nadchne každého športovca a skúseného turistu.
Koukolova hora
Koukolova hora je posvätné miesto nedaleko Zdic. Cesta od malého parkoviska pri rozcestí päťcestí nie je dlhá. Pod vrcholom sa nachádza jaskyňa dlhá 65 metrov. Ikonickú kaplnku nechal vystavať na vrchole rektor Univerzity Karlovy Antonín Karel Mudroch. Na vrchole sa môžete porozhliadnuť po okolí, nájdete tu aj sedenie.
Plešivec
Plešivec so svojou Čertovou kazateľňou je nádherné miesto s výhľadom do okolitej krajiny. Pri výstupe na vrchol sa nezabudnite zastaviť pri Viklane. Viklan je obrovský balvan vzniknutý zvetrávaním. Na južnej strane Plešivca môžete nájsť malé Smaragdové jazierko. Samotný vrchol vás určite uchváti, a to predovšetkým pohľadom do krajiny. Na Plešivci sa nachádzalo jedno z najväčších hradišť z doby neskorej doby bronzovej. Miesto je spojené s mýtickou postavou Fabiánom. Fabián je vlastne duch, pán Brd a ich ochránca.
Tetín
Miesto a názov sú spojené s povestiami o Krokovej dcére Tete, ale hradište, možno skôr dvor, bol postavený pre kniežnu Ludmilu, ktorej telo bolo podľa povesti pohřbené tu. Je to veľmi magické miesto. Žil tu Václav Hájek z Libočan, ktorý napísal Kroniku českú. Organizuje sa tu trojdňová svatoludmilská púť. Za cintorínom nájdete zvyšky hradišťa a predovšetkým nádherný výhľad na mesto Beroun a rieku Berounku.
Koněpruské jeskyně
Koněpruské jaskyne sú najdlhším jaskynným systémom v Čechách. Ich dĺžka presahuje 2 kilometre. Jaskyne sú významným archeologickým a paleontologickým náleziskom. Vznikli v devonských vápencoch starých až 410 miliónov rokov. Prehliadky sú vedené sprievodcami. November - Marec majú jaskyne zatvorené. Fotografovať sa tu môže pre osobné potreby a to bez blesku. Určite sa nezabudnite prejsť po okolí Koněpruských jaskýň. Nájdete tu výhľady do krajiny a ďalšie vápencové lomy. Nově je tu otvorený Dom prírody Českého krasu.
Sv. Jan pod Skalou
Svätý Ján pod Skalou je malá dedinka neďaleko Berouna. Už pri príjazde do dediny uvidíte vyčnievajúcu skalu. Táto dominanta masívneho vápencového útvaru je výnimočné miesto. Približne v polovici cesty k vyhliadke u kríža na vrchole skaly stojí barokná kaplnka Povýšenia svätého Kríža z roku 1714. Na vrchole skaly je postavený kríž, kde kedysi bývalo hradište. V samotnej obci sa nachádza Kostol Narodenia svätého Jána Krstiteľa s jaskyňou svätého Ivana. Jaskyňa je zdobená pôvodnou krápníkovou výzdobou. Vedľa kostola vyviera prameň vody, ktorý je liečivý. Prameň svätého Ivana.
Točník a Žebrák
Hrad Točník, ktorý je štátnym hradom, bol postavený ako malý lovecký hrádok. Až po vyhorení dolného hradu Žebrák, po roku 1395, bol postavený majestátny hrad Václavom IV. Hrad nikdy nebol dobytý zvonku, ale bohužiaľ zvnútra miestnymi ľuďmi, ktorí sa schovávali počas tridsaťročnej vojny pred Švédmi. Hrad láka k nádherným prechádzkam, výhľadom a predovšetkým historickým prehliadkam na hrade. Pod mostom, ktorý vedie k hradu, boli umiestnení do výbehu dvaja medvede. Pôvodne na hrade vždy boli, potom boli ale prevezení a teraz po niekoľkých rokoch sa táto tradícia vrátila späť na hrad. Štátny hrad Žebrák je už, naopak od Točníka, zrúcaninou. Hrad Žebrák bol pôvodne postavený ako strážny hrad na cestách ku Křivoklátu a Zbirohu. Kráľ Karel IV. na tento hrad zanevrel, pretože tu zomrel jeho prvorodený syn Václav. Po vyhorení hradu a rezignácii na jeho opravu je teraz hrad zrúcaninou. Výhľad z veže do okolia a na protější hrad Točník je však krásny. Steny zrúcaniny pripomínajú nie veľmi šťastnú históriu hradu.